Zakwas z buraków

Mówi się, że powinniśmy mieć około 20 000 rodzajów pożytecznych mikroorganizmów w naszym ciele, a prawdopodobnie mamy ich około 2 000 czyli 10 razy mniej. Każdego dnia spożywamy produkty, które zawierają konserwanty np. azotan potasu w wędlinie, siarczany w suszonych owocach, pestycydy w warzywach. Trzeba wiedzieć, że środki te działają również na naszą mikroflorę w jelitach zmniejszając jej liczebność. Antybiotyki również robią spustoszenie wśród naszych mikroorganizmów. Na szczęście mamy żywność, która zjadana systematycznie odbudowuje nasz mikrobion. Nasze mikroorganizmy pomagają nam w redukcji bakterii patogennych, które są naszymi wrogami. Bakterie te pomagają nam również w trawieniu, wytwarzają niektóre witaminy. Są naszymi sprzymierzeńcami, więc dbajmy o nie :-).

Naturalne sposoby uzupełniania mikroflory to spożywanie zakwasu z buraków, kiszonej kapusty lub jej soku, kiszonych ogórków lub ich soku. Poniżej przedstawiam przepis na zakwas z buraków. Można go pić codziennie po około 50-100 ml.

Zakwas z buraków

    Składniki:

  • 1 kg surowych buraków
  • 2 ząbki czosnku
  • kawałek skórki chleba lub 2 łyżki soku z ogórków lub 2 łyżki soku z kapusty
  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • 4 listki laurowe
  • woda – tyle, aby przykryć pokrojone buraki

Sposób wykonania:
Burak obrać i pokroić w plastry. Włożyć do naczynia i zalać wodą. Włożyć pozostałe składniki. Włożyć talerzyk na buraki i przycisnąć czymś ciężkim, aby buraki nie wypływały powyżej lustra wody. Wszystko odstawiamy na 4-5 dni w ciemne i ciepłe miejsce. Każdego dnia należy zakwas zamieszać, aby nie zapleśniał. Po tym okresie przelewamy zakwas do butelek i wstawiamy do lodówki. Zakwas w lodówce może być przechowywany do 2 tygodni.

A jaki Ty masz sposób na zakwas z buraków?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *