Bezsenność

Coraz więcej ludzi cierpi na bezsenność. Problem dotyczy nie tylko osób w podeszłym wieku, ale również dzieci, nastolatków i ludzi dojrzałych. Niektórzy całe noce zmuszają się do snu, a rano wstają półprzytomni. A przecież noc jest do spania, a dzień do działania. W nocy nasz organizm musi się zregenerować, niektóre procesy zachodzą tylko i wyłącznie podczas głębokiego snu. Badania dowodzą, że każdego dnia w naszym organizmie powstają komórki rakowe, ale tylko w nocy podczas głębokiego snu nasz organizm ma możliwość je zniszczyć. Sen regeneruje siły i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia.

Udowodniono, że osoby cierpiące na bezsenność częściej zapadają na choroby serca i udar mózgu. Oprócz tego bezsenność osłabia układ odpornościowy, obniża poziom koncentracji i pamięć oraz może doprowadzić do depresji. Kolejne skutki bezsenności to ryzyko nadwagi, cukrzycy i chorób nowotworowych. Następują zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, choroby układu oddechowego, choroby metaboliczne i choroby psychiczne. Badania udowadniają, że bezsenność ma bardzo duży wpływ na nadciśnienie tętnicze.

POWODY BEZSENNOŚCI

– przewlekłe stany zapalne toczące się w organizmie
– niektóre leki np. preparaty stosowane w leczeniu astmy, statyny obniżające poziom cholesterolu, beta-blokery podawane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, leki moczopędne
– zaburzenia psychiczne np. depresja
– efekt zespołu niespokojnych nóg
– bezdech senny
– zaburzenia rytmu snu i czuwania
– skutek chorób np. związanych z częstym oddawaniem moczu
– zmartwienia, stres
– ciężkie i tłuste posiłki przed snem np. pizza
– niezałatwione sprawy, które cały czas zaprzątają nam głowę
– kawa i używki

JAK ZWALCZYĆ BEZSENNOŚĆ

Zatroszczmy się o warunki w jakich śpimy. Zadbajmy, aby pomieszczenie było wywietrzone, a temperatura nie przekraczała 19°C. Zainwestujmy w rolety, które nie przepuszczają światła z zewnątrz. Niech w sypialni zapanuje ciemność. Na łózku nie sprawdzajmy już telefonu i nie oglądajmy telewizji.

Na kolację zjedzmy coś lekkiego, co zostanie strawione zanim pójdziemy spać. Pewnie zaobserwowaliście u siebie, że po zjedzeniu karkówki z grilla z colą pojawiają się koszmary nocne. Jest to efekt bardzo ciężkiej pracy organizmu, który się dwoi i troi, aby wszystko rozłożyć na części pierwsze. Nasz organizm wtedy ledwo żyje.

Zrelaksujmy się przed snem i wyciszmy, aby nasz mózg był wolny od myślenia o rzeczach, które powinniśmy zrobić jutro lub, które zawaliliśmy dzisiaj. Zamiast tego nauczmy się dobrze planować swój czas, aby odczuwać spokój i nad wszystkim panować.

Jeśli mamy problemy ze snem unikajmy drzemek w ciągu dnia. Chodźmy spać każdego dnia o tej samej porze. Przed snem myjmy twarz w ciepłej wodzie. Spowoduje to większą chęć na sen.

Zamiast szukać ukojenia w tabletkach nasennych kupmy naturalne olejki eteryczne o właściwościach relaksujących np. olejek lawendowy, jaśminowy, lub majerankowy. Ich zapach będzie się kojarzył z porą snu i organizm szybciej powędruje na spotkanie z Morfeuszem. Możemy również codziennie wieczorem wypić herbatkę z melisy i szyszek chmielu. Pita systematycznie o tej samej porze przyniesie upragniony sen.

W dobie Smartfonów również pojawiły się aplikacje, które wpływają pozytywnie na sen. Ich konfiguracja jest różna. W niektórych przez okres 15 minut gra cicha relaksująca muzyczka, inne po nastawieniu budzika np. na 6.00 sprawdzają, jak oddychasz i budzą Cię gdy sam zaczynasz się wybudzać np. o 6.05. Często to 5 minut jest ważne, aby czuć się przez cały dzień wypoczętym. Trudno to połączyć z nie zabieraniem do łóżka telefonu, ale jeśli by pomogło, to można spróbować.

Wymieniłam kilka sposobów na pozbycie się bezsenności. Niektórzy już po zastosowaniu jednej wytycznej odczują dużą poprawę. Wszystko zależy jaki jest powód bezsenności.

Życzę miłych i kolorowych snów, po których obudzicie się pełni energii i radości do życia.  Dietetyk Małgorzata Skrzypczak

One Reply to “Bezsenność”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.